Języki

Seminaria Piątkowe

Nieformalne spotkanie–seminarium: kosmologia, cząstki i fizyka jądrowa.
Piątki, godzina 12.30,
Instytut Fizyki US, ul. Wielkopolska 15,
sala nr 301 (od marca 2020 online na MSTeams lub ZOOM).
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - aby być wpisanym na emailową cotygodniową listę dystrybucyjną seminariów prosimy o kontakt z prof. V. Salzano.


Nasza grupa badawcza organizuje co tydzień Seminaria Piątkowe, które mają już bogatą, wieloletnią tradycję. Pierwsze seminarium odbyło się 11 listopada 1994 roku z inicjatywy prof. M. Dąbrowskiego, który zaczerpnął ideę nieformalnych spotkań w czasie lunchu z Uniwersytetu Sussex, gdzie przebywał w latach 1993/94 jako postdok. Zatem w dniu 11 listopada 2019 roku świętowaliśmy 25-lecie tej ważnej dla naszej grupy działalności naukowej. W ramach seminariów przeważają tematy związane z kosmologią, ale często pojawiają się też tematy z innych dziedzin fizyki a także z filozofii fizyki i kosmologii. Poziom zaawansowania technicznego seminariów jest zróżnicowany. Seminaria odbywają się głównie na zaawansowanym technicznie poziomie jak również na poziomie bardziej popularnonaukowym. Staramy się utrzymywać nieformalny charakter spotkań, który sprzyja licznym ożywionym dyskusjom na zadany temat. Wszystkich gościmy kawą, herbatą i tradycyjnym pączkiem.

Od października 2014 ze względu na międzynarodowy charakter zespołu badawczego seminaria odbywają się w języku angielskim.

Zawsze chętnie gościmy prelegentów z zewnątrz. Zainteresowanych prosimy o kontakt z którymś z członków grupy. Aktualnie osobą odpowiedzialną za organizację seminariów jest dr hab., prof. US Vincenzo Salzano.